Archive for Styczeń, 2013

Zakup samochodu służbowego

Większość właścicieli kiedy zakłada swoje nowe firmy potrzebuje dodatkowego środka komunikacji. Mają większą potrzebę aby przemieszczać się z miejsca na miejsce dlatego kupują samochody. Są one zamieniane na auta służbowe i wówczas wprowadzane do firmy jako aktywa. Taki samochód łatwo rozpoznać ponieważ odróżnia się od innych aut swoim wyglądem. Może to być zarówno samochód osobowy jak i bus. Na szybach lub drzwiach są dane firmy oraz adres i dane kontaktowe. Dzięki temu nawet obcy ludzie mogą zobaczyć takie auto i skorzystać z usług. To bardzo dobry sposób reklamy głównie dla firm usługowych które zazwyczaj pracują w terenie. Niektóre organizacje unijne zajmujące się dotacjami pozwalają na zakup samochodu za te przyznane pieniądze. Jednak warunki są ściśle określone i samochód nie może być sprzedany przez kilka lat. Najbardziej samochód firmowy potrzebny jest tym osobom które muszą rozwozić towar, są przedstawicielami w danej firmie lub załatwiają wiele spraw urzędowych. Zakładając firmę trzeba wiedzieć ile aut będzie potrzebnych i na jakie cele. Na samochodach firmowych można umieścić również logo firmy oraz obrazki i zdjęcia które dobrze się z nią kojarzą. Takie okleiny na samochód wykonują firmy poligraficzne. Koszty nie są wysokie a może to zapewnić dodatkowych potencjalnych klientów. Właściciel firmy także może mieć samochód służbowy jeśli daje mu to większy komfort pracy.

Ustalanie cen w firmie

Działalność gospodarcza bez względu na to jakim rodzajem jest musi ustalić to, co dla niej najważniejsze, czyli zyski. Wszystkie podliczenia które pokazują wszelkie koszty ukazują również co musi firma wykonać aby temu podołać. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ jednym z tych parametrów to ustalenie swoich cen. Jeśli ktoś chce prowadzić działalność handlową wówczas jest łatwiej ponieważ do ceny hurtowej dolicza marżę na której zarabia. Natomiast jeśli ktoś rozpoczyna swoje działania jako firma usługowa wtedy samodzielnie musi ocenić swoje umiejętności. Nie jest to proste wyliczenie ponieważ chodzi również o przyciągnięcie klientów do siebie. Na początku firmy bardzo często stosują niską politykę cenową. Ustalają próg najniższy, stosują rabaty, zniżki które mają zachęcić do skorzystania z zakupów czy usług. Dopiero z czasem widać które ceny się sprawdzają i te zostają na stałe. W miarę jak koszty wzrastają wówczas i firma podwyższa swoje ceny. Te z kolei są ściśle związane z tym do kogo ma płynąć oferta. Im bardziej bogata grupa docelowa tym i stawki mogą być adekwatnie wysokie. Cena musi tak wszystko uwzględniać aby po spłaceniu wszelkich zobowiązań firma miała dochody. Jeśli przedsiębiorca dodatkowo ma pracowników na utrzymaniu to również i oni liczą na solidne wypłaty. Im większa firma i sprzedaje lub produkuje więcej tym ceny mogą być bardziej optymalne. Wyższe są wtedy kiedy firma staje się bardziej markowa.

Informacje prawne na temat firmy

Zakładając własną firmę trzeba mieć świadomość że podlega ona kwestiom prawnym. Są to różne ustawy w zależności czego sprawy dotyczą. Czasami przedsiębiorcy zapoznają się z tymi ustawami po to aby mieć pewność że działają legalnie. Kiedy pojawiają się sprawy karne czy kłopotliwe wtedy przedsiębiorca wie co ma robić i jak się bronić. Przede wszystkim przedsiębiorcy są traktowani bardzo poważnie i zazwyczaj mogą dochodzić swoich praw mogą w sądzie. Duża grupa firm w ten sposób załatwia sprawy zapłaconych podatków lub nienależnie naliczonych opłat. Na temat informacji prawnych w imieniu firmy może działać również prawnik. Jest to osoba która zna prawo bardzo dobrze i wie jakie prawa mają firmy, szczególnie te nowe. Warto się na tym znać, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy te treści staną się bardziej przydatne. Nowi przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć na temat spraw prawnych również na spotkaniach z radcami prawnymi. Wiele broszur, książek czy artykułów tylko wspomina o takim zagadnieniu. Natomiast na szkoleniach są one poruszane jedynie wtedy kiedy zostanie zaproszony na nie specjalista z tej dziedziny. Od czasu do czasu w organizacjach i instytucjach państwowych jest oferowana pomoc dla przedsiębiorców bezpłatna. To okazja do tego aby dowiedzieć się na temat kwestii prawnych jakim podlega posiadanie własnej firmy. Im więcej przedsiębiorca wie jakie ma prawa tym łatwiej mu funkcjonować czy się bronić w razie takiej potrzeby.

Tworzenie marki i logo firmy

Firma aby mogła funkcjonować na rynku potrzebuje wielu znaków rozpoznawczych. Jest to dla niej dodatkowy atut również podczas promocji i reklamy. Nie tylko znane firmy mogą posiadać te symbole ale również i nowo powstałe firmy. Mowa jest o logo i marce którą tworzy się tak długo aż zapadnie to w pamięć klientów. Najłatwiej jest wykreować logo które jest symbolem przede wszystkim wtedy kiedy nie stosuje się nazwy firmy. Logo występuje na wizytówkach, na gadżetach reklamowych a także na lokalizacji firmy. Jeśli ktoś otwiera działalność internetową to logo wyróżni ją spośród innych podobnych firm. Logo to obrazek zawierający różne symbole związane z dana firmą. Można je stworzyć samodzielnie jak również skorzystać z pomysłów innych osób. Ważne aby kojarzyło się pozytywnie i miało wiele wspólnego z tym co firma oferuje swoim klientom. Marka natomiast powstaje wówczas kiedy ilość klientów jest tak znacząca że z łatwością rozpoznają daną firmę nawet z daleka. Stworzenie produktów markowych wymaga trochę czasu jednak rekompensata za to jest wysoka. Nagrodą za biznes markowy jest potężny zysk i grono zadowolonych klientów na większym obszarze niż się firma spodziewała. W dobie technologii cyfrowej są specjalne programy w których można utworzyć logo własnej firmy. Marka natomiast jest nazwą która kojarzy się z tą firmą. Przy zakładaniu firmy to trudne zadanie dlatego może trwać to dosyć długo.

Wybór nazwy firmy

Wybranie nazwy dla firmy jest bardzo cennym czynnikiem który ma wpływ na to jak firma będzie odbierana na rynku. Nazwa jest dobierana na podstawie wielu przekonań jakie posiada właściciel firmy. Niektórzy w nazwie wypisują swoje imiona, nazwiska oraz różne wymyślone nazwy. Mogą to być także skróty myślowe, a nawet słowa podobne nazwą do innych ważnych i popularnych zdań. Każdy nowy przedsiębiorca chce aby jego firma dobrze się kojarzyła i miała klientów. Jednak wymyślenie dobrej nazwy jest nie lada wyzwaniem. Na pomoc przychodzą wtedy porady książkowe, internetowe czy też od innych ludzi. Nazwa firmy bardzo dużo mówi też o danej firmie. Kiedy ktoś ma działalność jednoosobową wówczas imię i nazwisko obok nazwy jest obowiązkowe. Nazwa firmy nie musi być tylko w języku polskim ponieważ nie ma na to żadnych ograniczeń. Nie można jedynie kopiować nazw już innych firm które brzmią tak samo. Należy wówczas zmienić przynajmniej jedną literę lub coś dopisać. Wiele firm stosuje na swoje nazwy patenty właśnie po to aby nikt inny nie mógł ich kopiować. Po wielu latach wymawianie samej nazwy firmy już mówi o niej bardzo wiele. Z biegiem lat nazwy zmieniają się coraz bardziej, ponieważ właścicielami wielu z nich są młodzi i nowocześni przedsiębiorcy. Nazwa może składać się zarówno z jednego jak i kilku słów. Ważne aby brzmiało profesjonalnie i łatwo się ją zapamiętywało. Nazwę firmy powinno się również łatwo napisać na dokumentach.

Książki pomocnicze dla nowych firm

Nowe firmy które są zakładane są prowadzone przez ludzi o różnym doświadczeniu. Jeśli ktoś wcześniej pracował w podobnej branży lub miał do czynienia z podobną tematyką wtedy jest mu łatwiej. Jednak spora grupa zaczyna od nowa swoje życie zawodowe właśnie poprzez własną firmę. Jest to czas ogromnej nauki bez względu na wiek. Nie zawsze można pozwolić sobie na szkolenia ze względu na pieniądze oraz czas. Dlatego w takich sytuacjach nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z pozycji książkowych. Są to lektury obowiązkowe ponieważ wskazują całą drogę przedsiębiorcy od założenia firmy do jej pełnego rozwoju. Opisane są wszystkie kroki jakie należy podjąć a także poszczególne sprawy jakim trzeba się zajmować. Takich książek jest coraz więcej ponieważ są one poszukiwane. Najwięcej jest o małych firmach jednoosobowych, tak aby założyciel firmy mógł skorzystać z opisanych rad. Książki na temat przedsiębiorczości są bardzo tanie ponieważ kosztują kilkadziesiąt złotych maksymalnie. Można je zakupić w księgarni edukacyjnej jak również przez Internet. Coraz więcej sklepów internetowych oraz wydawnictw wirtualnych posiada w swoich zbiorach książki o prowadzeniu firmy. Można także znaleźć typowo branżowe tak aby przygotować się do prowadzenia biznesu z określonej dziedziny. Przygotowanie książkowe daje ogromne podstawy ponieważ są tam opisane wszelkie sytuacje z jakimi na żywo muszą zmierzyć się przedsiębiorcy.

Współpraca z kontrahentami zagranicznymi

Współpraca jaką można nawiązać z kontrahentami zagranicznymi może być bardzo owocna dla nowych firm. Jest to niezwykle ważne z kim się współpracuje, ponieważ może to być długotrwałe. Dla nowych firm to ma ogromne znaczenie ponieważ dzięki temu mają zapewniony towar jak również ułatwioną drogę do klienta. Czasami współpraca jest tak silna że od razu kontrahent narzuca do jakiego rodzaju klientów firma może docierać. Przy zakładaniu firmy warto takie kwestie ustalić ponieważ rozpoczęcie działania to zamawianie towaru i jego sprzedaż. Od kontrahentów zagranicznych najczęściej zakupuje się materiały, surowce, jak również towary. Są one wysokiej jakości i przede wszystkim posiadają certyfikaty. Ilość zamawianych towarów od kontrahentów zależy od ilości pieniędzy jakie posiada właściciel nowej firmy. Aby wszystko było legalne należy podpisać stosowne umowy przez obie strony. Wystawianie dokumentów za towar natomiast następuje już po zalegalizowaniu nowej firmy. Współpraca może trwać latami a w miarę rozwoju firmy można szukać kolejnych kontrahentów. Takie działania podejmują nowe firmy handlowe jak również usługowe. Ich zakres działania może z czasem być rozszerzony właśnie o te kraje w których biorą dane produkty czy materiały. Jest to niebywała okazja do zawierania ciekawych transakcji biznesowych w których można otrzymać bardzo dobre warunki współpracy. Nowo powstała firma korzysta na tym już od samego początku.

Załatwianie lokalu dla firmy

Nowo powstająca firma tradycyjna potrzebuje lokalu na swoją działalność. Najwięcej firm z lokalem to działalności usługowe oraz sklepy. Nie musi to być duże miejsce, ponieważ wystarczy aby mogło pomieścić się tam to co niezbędne. Załatwianie lokalu następuje długo zanim nastąpi założenie firmy. Trzeba poświęcić na to więcej czasu ponieważ lokal musi spełniać warunki techniczne jak również sanitarne. Jeśli będzie to firma gastronomiczna to dodatkowo warunki sprawdzane są przez Inspekcję Sanitarną. Ponadto właściciel firmy musi zastanowić się czy chce mieć lokal na własność czy woli wynajem. Różnica jest bardzo duża, między innymi w kosztach ale też i w kwestii prawnej. Dopiero jak lokal zostanie znaleziony podpisuje się umowę i można rozpocząć dalsze działania. Kolejnym etapem jest wyposażenie lokalu tak aby zachęcał do wejścia. Lokale markowe posiadają specyficzny styl i klimat co powoduje że klienci nie mogą się oprzeć temu. Każdy rodzaj firmy musi mieć inne wyobrażenie o danym lokalu ponieważ na to ma wpływ działanie danej firmy. Lokal można zdobyć jako pojedyncze lokum które znajduje się w bardzo widocznym i odrębnym miejscu. Są również oferty typowych nieruchomości przeznaczonych specjalnie pod działalności gospodarcze. Mowa tutaj głównie o biurowcach, apartamentowcach czy też nieruchomościach typowo lokalowych budowanych specjalnie na ten cel. Ceny lokalu na firmę są bardzo różne począwszy od tysiąca złotych.

Drukowanie wizytówek firmowych

Wizytówki firmowe mogą być bardzo przydatne szczególnie tuż po rozpoczęciu działalności. Są to krótkie informacje zawarte na skrawku papieru, dzięki czemu można z łatwością uzyskać kontakt do danej firmy. Wizytówki mogą być wykonane tradycyjnie lub bardziej profesjonalnie. Każda nowa firma sama o tym decyduje ponieważ to zależy w jakim celu je drukuje. Wykonanie wizytówek jest bardzo łatwe ponieważ obecnie są do dyspozycji gotowe szablony. Wystarczy wypełnić je drukiem i wydrukować w większej ilości. Są również firmy które zajmują się tym i również proponują swoim klientom firmowym takie usługi. Wizytówki mogą być białe, kolorowe jak również ze zdjęciem czy obrazkami. Znajdują się na niej podstawowe informacje takie jak nazwa firmy, adres, numer telefonu a także podstawowy zakres działalności. Taką wizytówkę rozdaje w dużej mierze właściciel firmy ponieważ to jest jeden ze sposobów na reklamę. Najlepiej zrobić to na spotkaniach biznesowych, konferencjach czy targach. Wizytówki firmowe mogą być w tradycyjnej formie jak również w postaci internetowej. Są specjalne do tego strony na których tworzy się taką wizytówkę. Jeśli ktoś odnajdzie daną firmę wówczas ma wszystkie dane kontaktowe do niej od razu. Wizytówki drukowane są tuż po założeniu firmy i rozdawane wszędzie tam gdzie to jest możliwe. Zdarza się że wizytówki firmowe mają charakter bardziej osobisty ponieważ zawierają nazwiska właściciela i pracowników.

Załatwianie pieczątki firmowej

Pieczątka firmowa jest to narzędzie służące do przybijania na dokumentach firmowych. Ma ona ogromne znaczenie ponieważ dzięki temu wiadomo że jest to firma. Na takiej pieczątce znajduje się szereg informacji o firmie. Przede wszystkim jest jej nazwa, adres, numer telefonu oraz numer NIP i Regon. Są to podstawowe czynniki do tego aby określić co to za firma i móc to odczytać na dokumentach. Wiele z nich jest wymaganych razem z pieczątką i podpisem i wtedy mają moc prawną. Taką pieczątkę warto sobie wyrobić, ponieważ podczas działalności nie raz się przyda. Wyrabia ją właściciel firmy i użycza w razie potrzeby pracownikom. Kiedy zakładana jest firma to można również wyrobić pieczątki dodatkowe. Są to pieczątki imienne wykonywane na daną osobę. Jest na nich imię nazwisko oraz stanowisko danej osoby a czasem nawet numer telefonu. W dużej mierze takie początki potrzebne są wewnątrz firmy kiedy wystawia się takie dokumenty. To jest dla tych firm które planują już od początku swojej działalności kilka działów. Wyrobienie pieczątki odbywa się tuż po złożeniu formalności w urzędach. Koszt takiej pieczątki wynosi około stu złotych w zależności od ilości słów. Pieczątka jest aktualna do momentu zamknięcia lub zawieszenia firmy jak również zmian danych firmy. W takiej sytuacji pieczątki trzeba wyrobić sobie na nowo. Są one bardzo lekkie i wygodne co dla właściciela firmy ma duże znaczenie.

asdasdadsasd